Historia

 

Spółdzielnia Telekomunikacyjna „WIST” w Łące istnieje na rynku telekomunikacyjnym już 32 lata.

Inicjatorem założenia Spółdzielni był Wicemarszałek Józef Ślisz.

Dzięki jego staraniom Spółdzielnia otrzymała od firmy Northen Telekom centralę DMS-10 o pojemności 1000 NN. Jego marzeniem było aby Spółdzielnia z liczby 600 abonentów w początkowym okresie osiągnęła docelowo liczbę 10 000 abonentów. Ta liczba w 2006 roku została osiągnięta.

Spółdzielnia Telekomunikacyjna "WIST" w Łące została zawiązana przez 15 członków założycieli na zebraniu w dniu 5 czerwca 1991 roku.

Na zebraniu tym został przedstawiony wstępny projekt statutu Spółdzielni który po naniesieniu poprawek jednogłośnie został przyjęty jako obowiązujący tymczasowy Statut Spółdzielni do I Walnego Zgromadzenia Przedstawicieli Spółdzielni.

Na drugim zebraniu w dniu 31 lipca 1991 roku spośród członków założycieli wybrany został tymczasowy Zarząd Spółdzielni.

Na podstawie przyjętego Statutu oraz założeń organizacyjnych w dniu  5 sierpnia 1991 roku Spółdzielnia Telekomunikacyjna „WIST" w Łące została zarejestrowana w rejestrze sądowym pod numerem RS XII 705 i tym samym uzyskała osobowość prawną.

Odpowiadając na rosnące potrzeby rynku Spółdzielnia rozpoczęła świadczenie usług telefonii stacjonarnej.

Pierwsze lata działalności Spółdzielni były bardzo trudne.

Pesymiści obawiali się czy Spółdzielnia potrafi prowadzić działalność  w warunkach gospodarki wolnorynkowej.

W Polsce nie było dotychczas Spółdzielni Telekomunikacyjnej od której można by było zaczerpnąć informacji na temat organizacji, zarządzania, finansowania, współpracy i wzajemnych rozliczeń z TP S.A. a także opracowania statutu Spółdzielni.

Spółdzielnia nie miała własnego lokalu. Pomieszczenia na urządzenia centralowe i biuro Spółdzielnia wynajmowała od Urzędu Gminy w Trzebownisku płacąc comiesięczny czynsz. Dopiero w 1996 roku został zakupiony były Ośrodek Zdrowia w Łące z przeznaczeniem na siedzibę Spółdzielni.

W chwili obecnej Spółdzielnia posiada na własność trzy budynki:

  • dwa budynki w Łące (jeden jest to budynek techniczny, w drugim znajduje się siedziba Spółdzielni, biuro obsługi klienta i punkt kasowy),
  • jeden budynek w Sokołowie Małopolskim (w którym jedna część jest przeznaczona na biuro obsługi klienta i punkt kasowy, natomiast w drugiej części są zainstalowane urządzenia  centralowe).

Członkowie Zarządu i Rady Nadzorczej musieli pokonać wiele trudności zarówno finansowych jak i organizacyjnych aby Spółdzielnia utrzymała się na rynku telekomunikacyjnym, przynosiła zyski i w dalszym ciągu rozwijała się, poprzez realizacje nowych inwestycji na poszczególnych miejscowościach i wprowadzanie nowych usług.

W 1999 roku Spółdzielnia rozszerzyła dotychczasowy wachlarz usług o nową usługę komutowanego dostępu do sieci Internet.

W 2003 roku Spółdzielnia wprowadziła kolejną usługę Stałego Dostępu do sieci Internet w technologii ADSL.

Natomiast w grudniu 2009 roku uruchomiono innowacyjną usługę Telewizji Cyfrowej WIST TV.

Miejscowość Zalesie w gminie Czarna to pierwsza inwestycja, która została zrealizowana  w 2010 roku przez Spółdzielnię Telekomunikacyjną „WIST” w Łące i wyposażona w światłowodową sieć dostępową  „światłowód do domu” w technologii FTTH. Światłowód pełni rolę medium transmisyjnego i doprowadzony jest do domu Abonenta, dzięki czemu osiągamy usługę nowej generacji, bardzo szybki Internet, Telewizję Cyfrową o wysokiej rozdzielczości.

1 listopada 2019 roku wprowadzono do oferty nową usługę telefonii komórkowej.

Obecnie, dzięki dynamicznemu rozwojowi, jesteśmy operatorem świadczącym usługi telefoniczne i internetowe kilkunastu tysiącom klientów indywidualnych oraz firm na obszarze powiatu rzeszowskiego w miejscowościach:

  • Jasionka, Łąka, Łukawiec, Nowa Wieś, Stobierna, Tajęcina, Terliczka, Trzebownisko, Wólka Podleśna, Zaczernie z terenu gminy Trzebownisko,
  • Górno, Markowizna, Nienadówka, Trzeboś, Trzebuska, Kąty Trzebuskie, Turza, Wólka Niedźwiedzka, Wólka Sokołowska i miasta Sokołów Małopolski z terenu gminy Sokołów Małopolski,
  • Wysoka Głogowska i Głogów Małopolski (częściowo) z terenu gminy Głogów Małopolski,
  • Krasne, Malawa, Palikówka, Strażów z terenu gminy Krasne,
  • Łowisko, Nowy Kamień, Kamień z terenu gminy Kamień,
  • Rakszawa (częściowo) z terenu gminy Rakszawa

 oraz na obszarze powiatu łańcuckiego w miejscowościach:

  • Czarna, Dąbrówki, Krzemienica, Medynia Głogowska, Medynia Łańcucka, Pogwizdów, Wola Mała i Zalesie z terenu gminy Czarna,
  • Białobrzegi, Budy Łańcuckie, Dębina, Korniaktów Południowy, Korniaktów Północny i Wola Dalsza z terenu gminy Białobrzegi,
  • Kraczkowa (częściowo) z terenu gminy Łańcut,
  • Smolarzyny z terenu gminy Żołynia

i na obszarze pwiatu leżajskiego w miejscowości Wola Zarczycka z terenu gminy Nowa Sarzyna,

a także miasta Łańcuta ul. Kraszewskiego i miasta Rzeszowa: ul. Potockiego, ul. Rubinowa, ul. Spichlerzowa, ul. Załęska i ul. Lubelska (częściowo).